REC kao partnerska oprganizacija učestvuje u realizaciji projekta Projekat „AIMS – Razvoj i testiranje zajedničkog prediktivnog modela zasnovanog na umjetnoj inteligenciji za koordiniranu upotrebu velikih podataka i za zajednički sistem praćenja rizika od klizišta u Jadransko-jonskom regionu “ koji se finansijski podržava i realizuje se kroz EU Interreg IPA ADRION Program.
Opći cilj projekta
Projekat AIMS bavi se praćenjem i sprječavanjem pojave klizišta, sa glavnim ciljem razvoja prilagođene metodologije za predviđanje i ranu prognozu koja bi bila upotrebljiva u različitim ADRION područjima. Prijedlog se temelji na izazovima koje postavlja visoka ranjivost Jadransko-jonske regije kako bi se izradili novi prediktivni modeli temeljeni na umjetnoj inteligenciji, istražujući povezanost događaja vezanih uz klimatske promjene s povećanim rizikom od klizišta, s idejom pružanja korisnih instrumenata za ublažavanje rizika.
Specifični ciljevi projekta:
- Izraditi zajedničku strategiju za zajednički ADRION pristup u praćenju i ranom predviđanju klizišta,
- Sprovesti transnacionalno pilot testiranje usmjereno na prikupljanje i agregiranje podataka s šest određenih geološki zanimljivih lokacija,
- Izraditi sistem za praćenje i rano predviđanje klizišta temeljen na umjetnoj inteligenciji, primjenjiv na različite morfološke kontekste makro-regije.
Aktivnosti projekta:
Aktivnosti AIMS projekta realizuju se kroz 3 faze:
- Istraživanje zajedničkih izazova i prikladnih tehnologija za učinkovite prediktivne modele;
- Razvoj, testiranje i podešavanje zajedničkog mehanizma za rano predviđanje klizišta za cijelu Jadransko-jonsku regiju;
- Jačanje kapaciteta i prijenos znanja za usvajanje razvijenog sistema za praćenje i rano predviđanje.
Trajanje projekta: 33 mjeseca (Juni 2024 – Februar 2027)
Ukupna vrijednost projekta: 986,735.00 EUR
Nositelj projekta: Università Politecnica delle Marche, Ancona (ITA)
Partneri: Resursni centar za okoliš – REC (BiH), Geološki zavod Slovenije (SLO), Albanski geološki institute (ALB), Hrvatski geološki zavod (HRV), Univerzitet u Patrasu (GRČ), Romagna Tech (ITA), Regionalna razvojna agencija istočne Srbije (SRB)
Izvor finansiranja: EU Interreg IPA ADRION Program (Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije)