Resursni centar za okoliš (REC) BiH je u Narodnom pozorištu Sarajevo u Sarajevu, danas održao uvodnu kick-off konferenciju u povodu predstavljanja novog projekta “ FUTURE – Put ka razvoju zelenijeg društva i održivih okolišnih OCD u Bosni i Hercegovini”
Sveobuhvatni cilj projekta FUTURE jeste poboljšati upravljanje okolišem kroz izgradnju kapaciteta i osnaživanje okolišnih organizacija civilnog društva i mreža za efikasno učešće u državnoj i regionalnoj agendi za okoliš da kao pokretači promjena učestvuju u zagovaranju i utiču na razvoj i provedbu politika zaštite okoliša za bolje upravljanje prirodnim resursima. Ovaj projekt ne samo da ima za cilj podržati okolišne organizacije civilnog drustva kroz dodjelu bespovratnih sredstava (grantova) i sticanje vještina potrebnih za učešće u procesima reformi BiH na njenom putu evropskih integracija, već i da poboljša dijalog i saradnju kroz umrežavanje sa ministarstvima, pravosuđem, inspekcijama i međunarodnim mrežama u cilju jačanja ekološke pravde i borbe protiv okolišnog kriminala te kreira uslove za bolje i efikasnije upravljanje zaštićenim područjima.
Na ovoj uvodnoj konferenciji povodom početka projekta ključni učesnici i korisnici projekta (predstavnici nadležnih ministarstava na državnom i entitetskim nivoima, predstavnici nevladinog sektora, zaštićenih područja, pravosuđa, itd), dobili su informacije o ključnim aspektima projekta, uključujući njegove ciljeve, aktivnosti, vremenski okvir, vrijednost, kao i na koji način će doprinijeti jačanju okolišnog sektora i civilnog društva u Bosni i Hercegovini. Kick off konferencija ujedno je bila i platforma za poboljšanje dijaloga i saradnje kroz umrežavanje svih korisnika projekta u oblasti zaštite okoliša.
Organizacije civilnog društva (OCD) koje će učestvovati u projektu jačat će svoje kapacitete da mogu aktivno biti uključene u razvojna, zakonodavna i reformska pitanja u oblasti zaštite okoliša koja podržavaju proces približavanja EU, a kroz grant program i finansijska sredstva koja će im biti dodijeljena planirana u iznosu 1,2 miliona KM implementirat će projekte namijenjene razvoju lokalnih zajednica i najvažnijim pitanjima iz Poglavlja 27.
Kroz finansijsku podršku od 0,9 miliona KM pojekat će pružiti podršku boljem upravljanju postojećih zaštićenih područja i stvoriti preduvjete za proglašenje najmanje 2 nova zaštićena područja kako bi se proširila mreža zaštićenih područja i povećao procenat zaštićene teritorije u BiH.
Projekt će također omogućiti saradnju institucija i agencija za provođenje zakona (inspekcije zaštite okoliša, ministarstvo unutrašnjih poslova, ured za borbu protiv korupcije, itd.) i pravosuđa (sudije i tužioci) iz BiH sa međunarodnim agencijama i organizacijama koje se bave pitanjima krivičnih djela u oblasti zaštite okoliša kroz razmjenu iskustava i najboljih praksi s ciljem jačanja kapaciteta za procesuiranje složenih krivičnih djela i sticanja znanja o zakonodavstvu EU-a vezanog za krivična djela u oblasti zaštite okoliša.
Posebnu zahvalnost dugujemo Švedskoj i Švedskoj agenciji za međunarodni razvoj i saradnju (Sida) na finansijskoj podršci ovom projektu. Njihova podrška omogućava konkretne korake ka jačanju zaštite prirode i održivom razvoju u BiH. 



Očekuju nas velike promjene, a mi u Resursni centar za okoliš REC BiH smo uzbuđeni što ćemo naredne četiri godine biti dio ovog procesa! 









